Pod pojmom due diligence sa rozumie hĺbková previerka podniku vykonávaná najmä v súvislosti s potenciálnymi obchodnými transakciami ako sú napríklad kúpa akcií podniku, kúpa ochodného podielu alebo poskytnutie úveru. Základným cieľom due diligence je prekonať informačnú asymetriu medzi potencionálnymi obchodnými stranami a získať kvalitné a presné informácie o cieľovej spoločnosti.
Finančné due diligence
Údaje vo finančných výkazoch sa detailne analyzujú, overujú sa metódy oceňovania, odpisovania, tvorba rezerv, vierohodnosť predložených údajov. Na základe získaných informácií skúmaných v ekonomických súvislostiach sa identifikujú prípadné riziká spôsobené v dôsledku nesprávneho vedenia účtovníctva, skreslenia hodnoty vykazovaných položiek, nekalých praktík, ktoré môžu mať významný vplyv na hodnotu cieľovej spoločnosti.
Daňové due diligence
Daňové due diligence je zamerané na rozpoznanie rizík v oblasti daní, ktoré vyplývajú nie len z možných chýb pri účtovaní alebo výpočte daní, ale aj z nekalých praktík. Cieľom je zistiť, či si daná spoločnosť splnila resp. nesplnila všetky svoje zákonné povinnosti v oblasti dane z príjmov, dane z pridanej hodnoty, prípadne ďalších relevantných daní a vplyv zistených rizík na hodnotu cieľovej spoločnosti.
Odpovieme na každú z Vašich otázok. Káva je na nás :)